Tańczący ze srokami Z UZNANIEM AUTORSTWA 1000px

 

Fotosnajper Zimy 2016/17

GRAND PRIX

Włodzimierz Smardz, Kępno

Tańczący ze srokami

Zdjęcie zrobione z czatowni w Bieszczadach. Ciężko było dostać się do czatowni, świeży śnieg bardzo utrudniał wspinaczkę. Brnąłem w półmetrowym puchu ponad 40 minut zanim dotarłem na miejsce. Bieszczadzki świt był cudowny, ze wspaniałą grą świateł, iskrzącym śniegiem i niebywale przejrzystym powietrzem. Przed czatownią zostawiłem wcześniej przynętę – padłą łanię. Po tak wyczerpującym marszu spodziewałem się wielu ciekawych ujęć. Niestety, do południa niewiele się działo; sroki, pojedyncze kruki, raz przyleciał myszołów. Około południa, z lasu powoli wyszedł wilk. Młody, zdrowy, w dobrej kondycji. Rozejrzał się i energicznie przystąpił do akcji. Zaczął rozganiać wszędobylskie sroki, co sprawiało mu wielką radość. Bawił się tymi pogoniami kilka minut...

Wilk (Canis lupus) objęty w Polsce ochroną gatunkową ścisłą oraz w okresie od 1.04 do 15.07 ochroną strefową w odległości 500 m od nory. Wg  Czerwonej Listy IUCN bliski zagrożenia (NT – Near Threatened).                                                

Zdjęcie wykonane z pliku RAW, poprawiony balans bieli i nasycenie kolorów, wyostrzone i kadrowane.

Nikon D4 + Nikkor AF-S 600mm f/4 D II; 1/4000 sek., f 4, -1 EV; ISO 200. Czatownia, głowica Benro mocowana do stałej półki w czatowni, przynęta.

 

Fotosnajper Zimy 2016/17

Wyróżnienia (wg alfabetycznej kolejności tytułów)

 

 

Bystry i cwany tak o mnie mówią Z UZNANIEM AUTORSTWA. 1000px

Fotosnajper Zimy 2016/17

Wyróżnienie

Damian Kwasek, Siemień

Bystry i cwany - tak o mnie mówią

Mroźnego i śnieżnego zimowego poranka siedziałem w swojej stacjonarnej czatowni w Siemieniu (Lubelszczyzna) przy rozlewisku w środku pól i czekałem na ptaki szponiaste. Jako przynętę dla nich wystawiłem padlinę. W pewnym momencie usłyszałem głos ostrzegawczy srok i już wiedziałem, że zbliża się jakiś niespodziewany gość. Po chwili z gąszczu krzaków ujrzałem sylwetkę pięknego dostojnego lisa (Vulpes vulpes). Natychmiast skierowałem na niego obiektyw, ale zwierz był spostrzegawczy i zauważył ten ruch. Refleks mnie jednak nie zawiódł i zdążyłem zrobić kilka kadrów. Drewniana półka wewnątrz czatowni była namiastką statywu.
Zdjęcie zostało poddane obróbce na PS CC: kadrowaniu, odszumianiu, poprawieniu kontrastu, nasycenia i jasności.
Lisy od wielu wieków były celem polowań. Dziś, jako że są gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym, dozwolone jest prowadzenie odstrzału przez myśliwych w obowiązujących limitach. Odstrzeliwane są zwykle osobniki starsze lub chore, zabronione jest strzelanie do osobników młodych i ciężarnych samic. Czerwona Lista IUCN klasyfikuje gatunek jako niezagrożony, najmniejszej troski (LC – Least Concern).

Nikon D500 + Nikkor AF-S 300mm f/2,8G ED VR II; 1/5000 sek., f 2,8, +0,3 EV; ISO 160. Stacjonarna czatownia.

 

 

Jaki jestem piękny i okazały Z UZNANIEM AUTORSTWA. 1000px

Fotosnajper Zimy 2016/17

Wyróżnienie

Damian Kwasek, Siemień

Jaki jestem piękny i okazały

Spacerując w pobliżu swojej stacjonarnej czatowni i zobaczyłem siedzącego na drzewie myszołowa (Buteo buteo). Cichutko wszedłem do czatowni, i odtworzyłem z telefonu nagranie głosu myszołowa. Ptak tak się tym zainteresował, że ruszył w moim kierunku a ja wykorzystałem moment i uwieczniłem go w tak pięknej pozycji. Zdjęcie wykonane w miejscowości Siemień w Lubelskiem. Jako statyw – podpórka dla sprzętu posłużyła półka z desek wewnątrz czatowni.
Zdjęcie poddane obróbce na PS CC - odszumianie, kadrowanie, korekta jasności, kontrastu i nasycenia. Gatunek objęty ochroną gatunkową ścisłą. Pomimo zagrożeń antropogennych Czerwona Lista IUCN obecnie ocenia gatunek jako najmniejszej troski (LC - Least Concern).

Nikon D500 + Nikkor AF-S 300mm f/2,8G ED VR II; 1/2000 sek., f 2,8, +0,3 EV; ISO 160. Stacjonarna czatownia, telefon z nagraniem głosu myszołowa.

 

 

Jestem lekka i z gracją Z UZNANIEM AUTORSTWA. 1000pxjpg

Fotosnajper Zimy 2016/17

Wyróżnienie

Damian Kwasek, Siemień

Jestem lekka i z gracją

Wrona siwa (Corvus cornix). Na spacerze przy stawach zobaczyłem na polanie kilka wron systematycznie wznoszących się do góry i lądujących. Bez zastanawiania podszedłem jak najbliżej i uwieczniłem taką scenę. Zdjęcie wykonane w miejscowości Siemień. Zdjęcie zrobione z podchodu, z ręki – bez użycia statywu. Pierwotny plik poddany obróbce na PS CC - kadrowanie, odszumianie, korekta jasności, nasycenia i kontrastu.
Wrona siwa na terenie Polski jest objęta ochroną gatunkową częściową. Ze względu na pospolitość wron nie prowadzi się czynnych zabiegów ochronnych.

Nikon D500 + Nikkor AF-S 300mm f/2,8G ED VR II; 1/5000 sek., f 2,8, +0,3 EV; ISO 500.

 

 

Lądujący łabędz Z UZNANIEM AUTORSTWA. 1000px

Fotosnajper Zimy 2016/17

Wyróżnienie

Paweł Mikucki, Wrocław

Lądujący łabędź

Łabędź niemy (Cygnus olor) jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową oraz wymaga ochrony czynnej. Kategoria zagrożenia wg Czerwonej Księgi IUCN: LC – Least Concern, czyli najmniejszej troski.
Sfotografowany we Wrocławiu, podczas lądowania pod zachodzące słońce na zamarzniętej Odrze. Z wcześniejszych obserwacji wiedziałem, o jakiej porze łabędzie zaczynają podrywać się do lotu. Zamierzałem korzystać ze statywu, lecz przy tym zdjęciu zabrakło czasu na ustawienie sprzętu.
Zastosowana obróbka pierwotnego pliku: kadrowanie, korekcja balansu bieli, ekspozycji, dodane lekkie winietowanie w programie GIMP (skrypt: Harry's Vignetting).

Nikon D300 + Nikkor AF 70-210 mm f/4 ustawiony na 210 mm; 1/1250 sek., f 6,3; ISO 320.

 

 

Mroczny łowca Z UZNANIEM AUTORSTWA. 1000px

Fotosnajper Zimy 2016/17

Wyróżnienie

Paweł Wrona, Wierzchosławice

Mroczny łowca

Zdjęcie wykonane w Lasach Wierzchosławicko-Radłowskich. Tym razem wybrałem się do lasu ze znajomym, który przyjechał sfotografować puszczyka uralskiego (Strix uralensis). Wyruszyliśmy na rowerach około 13:00 przy -15 stopniach mrozu. Gdy dotarliśmy do miejsca, w którym cztery dni wcześniej obserwowałem polującego osobnika nasze twarze rozpromieniły się uśmiechem: jest! Po cichu zostawiliśmy rowery w oddali i rozpoczęliśmy mozolny podchód. Ptak był chyba po obiedzie, bo spokojnie sobie siedział. Gdy podeszliśmy na dobrą odległość mogliśmy rozkoszować się doborem kadrów.
Zdjęcie wykonane bez maskowania i wabienia. Zastosowano globalną obróbkę w programie graficznym polegającą na korekcie następujących parametrów: kontrast +10; cienie +10; nasycenie +10.
Puszczyk uralski jest objęty w Polsce ochroną gatunkową ścisłą. Wg Czerwonej Listy IUCN - gatunek najmniejszej troski LC (Least Concern).

Nikon D300S + Tamron MF SP 300 mm f/2.8 LD-IF ustawiony na 300 mm + telekonwerter Nikon TC14B 1,4x; 1/20 sek., f 5,6, -0,3 EV; ISO 800. Statyw Benro A-269 M8, głowica kulowa Benro B-1. 

 

 

Pańskie oko Z UZNANIEM AUTORSTWA. 1000px

Fotosnajper Zimy 2016/17

Wyróżnienie

Roman Budziński, Warszawa

Pańskie oko

Myszołów zwyczajny (Buteo buteo) - ptak objęty ścisłą ochroną. Czerwona Lista IUCN klasyfikuje gatunek jako najmniejszej troski (LC - Least Concern).
Przechadzając się wzdłuż warszawskiej Wisły w okolicach Wawra zwróciłem uwagę na rozległą polanę porośniętą krzakami. Pod przewróconym drzewem zbudowałem namiot-czatownię z rurek pcv. Po Nowym Roku wybrałem się na pierwszą zasiadkę. Na przynętę wykorzystałem korpusy drobiowe. Tego dnia naliczyłem siedem myszołowów zwyczajnych, raz nawet pokazał się myszołów włochaty. Ptaki zachowywały się całkiem swobodnie i nie zwracały uwagi na manipulacje obiektywem. Dla myszołowa dwa osobniki to już tłok, a do tego doszło dość duże stado wron. Przepychanki między ptakami były widowiskowe. Wrony próbowały odpędzić myszołowy, ciągnąc je za pióra. Wykorzystując chwilę spokoju wykonałem to zdjęcie. Raz pokazał się bielik, ale stado wron tak dało mu „popalić”, że nie zdecydował się usiąść. Może następnym razem...

Zdjęcie wywołane z RAW. Dokonałem korekcji ekspozycji, kontrastu, wyostrzenia, kadrowania, rozjaśnienia cieni. Wprowadziłem rozjaśnienie i kontrast lokalny.

Nikon D500 + Tamron SP 150-600 mm f/5,6-6,3 Di VC USD ustawiony na 600 mm; 1/1000 sek., f 10; ISO 1000. Czatownia, ground pod własnej konstrukcji, głowica Manfrotto MHXPRO-BHQ2.

 

 

Wieczorna sjesta Z UZNANIEM AUTORSTWA. 1000px

Fotosnajper Zimy 2016/17

Wyróżnienie

Paweł Wrona, Wierzchosławice

Wieczorna sjesta

Zdjęcie wykonane w Lasach Wierzchosławicko-Radłowskich. Wybrałem się na popołudniową przejażdżkę rowerową z aparatem przez okolicę, w której obserwowałem latem puszczyki uralskie (Strix uralensis). W oddali zauważyłem polującego osobnika. Długotrwały, mozolny podchód pozwolił podejść ptaka na bliską odległość. Podczas mojej obecności upolował dwa gryzonie.
Puszczyk uralski w Polsce jest pod ochroną gatunkową ścisłą. Gatunek najmniejszej troski LC (Least Concern) wg Czerwonej Listy IUCN.
Zastosowano obróbkę globalną zdjęcia: kontrast +10; cienie+10; nasycenie +10.

Nikon D300S + Tamron MF SP 300 mm f/2.8 LD-IF ustawiony na 300 mm + telekonwerter Nikon TC14B 1,4x; 1/20 sek., f 5,6, -0,3 EV; ISO 250. Statyw Benro A-269 M8, głowica kulowa Benro B-1.

 

 

Zalotnicy Z UZNANIEM AUTORSTWA 1000px

Fotosnajper Zimy 2016/17

Wyróżnienie

Włodzimierz Smardz, Kępno

Zalotnicy

Zdjęcie wykonane w Bieszczadach. Zająłem miejsce w czatowni, gdy słońce już wstawało. Około południa zaczął się ruch. Pierwsze, jak zawsze pokazały się kruki. Nieufne, ale z czasem zaczęły chętnie żerować na wyłożonej padlinie. Jednak nie tylko tym były zainteresowane. Słoneczna, lekko mroźna pogoda sprzyjała zabawom i harcom, a jako że rozpoczął się już okres godowy, to obserwacje były bardzo ciekawe. Oto jedna z nich…)
Kruk (Corvus corax) objęty jest w Polsce ochroną gatunkową częściową. Aktualny status Czerwonej Listy IUCN; pospolity, najmniejszej troski - LC (Least Concern).
Zdjęcie wykonane z pliku RAW, poprawiony balans bieli i nasycenie kolorów, wyostrzone i kadrowane.

Nikon D4 + Nikkor AF-S 600mm f/4 D II; 1/2500 sek., f 4, -0,3 EV; ISO 200. Czatownia, głowica Benro mocowana do stałej półki w czatowni, przynęta – padła łania.

 

 

Zima na plaży Z UZNANIEM AUTORSTWA. 1000px

Fotosnajper Zimy 2016/17

Wyróżnienie

Patryk Kos, Straszyn

Zima na plaży

Gdańsk. Po intensywnych opadach śniegu pojechałem nad morze. Znam to miejsce, które bardzo często jest "zadeptane". Miałem trochę szczęścia, ze byłem pierwszy. Dokładnie wiedziałem, jaki kadr ma powstać. Czekałem na odpowiednie warunki kilka dni. Udało się. Dodatkowo udało się złapać w kadrze wracający z połowu kuter. Pełen sukces :-)
W programie graficznym wyrównałem oświetlenie sceny tj. góra kadru względem dołu, krzywymi poprawiłem kontrast, zwiększyłem nasycenie i skorygowałem balans bieli.

Nikon D300 + Sigma 10-20 mm f/3.5 EX DC HSM ustawiony na 15 mm; 1/4 sek., f 16; ISO 200. Statyw Manfrotto 055PROB PRO, głowica Manfrotto 488RC2.