Paweł Wrona BESTIA Z DZIKICH PÓL z uznaniem 1000px

Fotosnajper Roku 2017

GRAND PRIX

Paweł Wrona, Wierzchosławice

Bestia z dzikich pól

Początek maja jest najlepszy do fotografowania chomików europejskich, dlatego wykorzystuję wtedy każdą chwilę aby je fotografować. Tym razem chciałem wykonać zdjęcie inne niż wszystkie; trochę niedopowiedziane. Gdy chomik był w pobliżu wykonałem zdjęcie w kontrze z ładnym blikowiskiem na trawie. Nie stosowałem przynęt, ani wabienia czy też dokarmiania. Używałem siatki maskującej do zamaskowania siebie i obiektywu. Zdjęcie wykonane na terenie Wietrzychowic.
Zastosowano obróbkę globalną polegającą na poprawie kontrastu.
Chomik europejski (Cricetus cricetus) jest objęty w Polsce i państwach Unii Europejskiej ochroną ścisłą. Status ochrony według IUCN – Least Concern (gatunek najmniejszej troski).

Nikon D300S + Tamron SP 300mm F/2.8 LD-IF Model 60B; 1/1600 sek., f 2,8, -0,3 EV; ISO 200. Ground pod (własnej konstrukcji - z patelni do naleśników) + głowica gimbalowa Benro GH-2, siatka maskująca.

nagroda PLN copy

DYPLOM Grand Prix

nagroda statuetka

 

 

 

Fotosnajper Roku 2017

Wyróżnienia (wg alfabetycznej kolejności tytułów)

 

 

 Pawe Wrona BAGIENNE RUSAKI z uznaniem 1000px

Fotosnajper Roku 2017

Wyróżnienie

Paweł Wrona, Wierzchosławice

Bagienne rusałki

Mglisty poranek na bagnach w miejscowości Wał Ruda. Po dłuższej chwili marszu w gęstej mgle dostrzegłem w samym centrum bagna stadko żurawi. Wyglądały dość dziwnie, jakby zagubione. Szybko narzuciłem siatkę maskującą na siebie i zacząłem fotografować. Kiedy po kilkunastu minutach ptaki wydały sygnał do odlotu, ustawiłem dłuższy czas naświetlania dla uzyskania efektu rozmycia.

Cyfrowo zwiekszono kontrast obrazu.
Żuraw (Grus grus) - gatunek objęty ochroną w Polsce ochroną ścislą. Status ochrony według IUCN – Least Concern.

Nikon D300S + Tamron SP 300mm F/2.8 LD-IF Model 60B + telekonwerter Nikon TC-14B; 1/50 sek., f 5,6; ISO 400. Statyw Manfrotto 055 PROB + głowica gimbalowa Benro GH-2, siatka maskująca.

 

 

 Pawe Wrona NASUCH z uznaniem 1000px

Fotosnajper Roku 2017

Wyróżnienie

Paweł Wrona, Wierzchosławice

Nasłuch

Późna jesień, podróżując rowerem po lesie odwiedziłem miejsce, w którym jeszcze w lecie obserwowałem piękną parę puszczyków uralskich. Szczęście dopisało, spotkałem jednego z moich ulubieńców zajętego polowaniem na gryzonie. Po krótkim podchodzie zająłem dogodną pozycję do fotografowania, tak aby nie przeszkadzać ptakowi. Tło bardzo fajnie zagrało, gdy już miałem kończyć sesję, ptak wyraźnie zaczął nasłuchiwać gryzonia w leśnej ściółce. Nie stosowałem ukrycia ani wabienia. Zdjęcie wykonane na terenie Lasów Wierzchosławicko-Radłowskich.

Zastosowano obróbkę globalną zdjęcia polegającą na poprawie kontrastu i nasycenia.
Na zdjęciu puszczyk uralski (Strix uralensis) - gatunek objęty w Polsce ochroną ścisłą. Status ochrony według IUCN określony jako LC - Least Concern.

Nikon D300S + Tamron SP 300mm F/2.8 LD-IF Model 60B+Telekonwerter Nikon TC-14B; 1/10 sek., f 4, +0,3 EV; ISO 500. Statyw Benro A-269 MB, głowica kulowa Benro B-1, samowyzwalacz.

 

 

Daniel Kopacz POLOWANIE z uznaniem 1000px

Fotosnajper Roku 2017

Wyróżnienie

Daniel Kopacz, Siedlec

Polowanie

Do świtu pozostało jeszcze kilka minut, kiedy jadąc przez las, dostrzegłem sylwetkę puszczyka uralskiego. Siedział na młodej sośnie nisko nad ziemią i wypatrywał zdobyczy. Na robienie zdjęć było jeszcze zbyt ciemno. Czekałem więc cierpliwie, aż trochę światła wpadnie do lasu. Sowa uważnie obserwowała teren reagując na każdy szelest. Siedziałem tak, blisko puszczyka przez prawie godzinę, aż ten nagle "wbił" wzrok w trawę, ustawił się do ataku i bezszelestnie runął na ziemię. Tym razem szczęście było po stronie ofiary.

Puszczyk uralski (Strix uralensis) jest objęty w Polsce ochroną gatunkową ścisłą. Wg Czerwonej Listy IUCN - gatunek najmniejszej troski LC (Least Concern).

Pierwotny plik wykadrowano, poprawiono ekspozycję o +0,16 EV oraz poprawiono balans bieli i nasycenie kolorów +5.

Miejsce: Lasy Radłowskie, gmina Wierzchosławice.

Canon EOS 50D + Canon EF 300mm 1:2.8 L IS; 1/25 sek., f 2,8, -1,3 EV; ISO 1250. Zdjęcie wykonane z wnętrza samochodu, opierając obiektyw o uchyloną szybę

 

 

Daniel Kopacz W MORZU NAWOCI z uznaniem 1000px

Fotosnajper Roku 2017

Wyróżnienie

Daniel Kopacz, Siedlec

W morzu nawłoci

Jesienią 2017 roku przed świtem wybrałem się na rykowisko. Na miejscu okazało się, że pogoda zupełnie nie sprzyja temu spektaklowi. Było stosunkowo ciepło i mocno wiało. Udałem się w stronę polany gdzie zwykle widywałem jelenie. Usiadłem pod drzewem i czekałem na rozwój wydarzeń. Jeleni nie było słychać, ruchu na polanie również nie było i właściwie ten dzień już spisywałem na straty. Postanowiłem jednak zmienić stanowisko i spróbować szczęści wśród trzcin i wysokiej nawłoci licząc na spotkanie z bykiem powracającym do swojej ostoi.

Idąc powoli przez gęstą i wysoka nawłoć uważnie rozglądałem się za wystającym ponad roślinność porożem. Jest! Widzę go! Dzieli nas kanał wodny i zaledwie dwadzieścia kroków. Zwierze nie ma szans mnie zwietrzyć. Mocny wiatr, który przerwał na ten jeden dzień rykowisko w tym przypadku stał się moim sprzymierzeńcem. Byk zatrzymał się na chwilę, kiedy usłyszał klapnięcia migawki, zapozował z każdej strony i niespiesznie odszedł w młodnik.

W obróbce cyfrowej lekko wykadrowano zdjęcie, poprawiono kontrast i balans bieli.

Jeleń szlachetny (Cervus elaphus) w Polsce jest zwierzęciem łownym z okresem ochronnym. Status IUCN - Least Concern.

Miejsce: Lasy Radłowskie, gmina Radłów

Canon EOS 7D Mark II + EF 300mm 1:2.8 L IS + Canon Extender 1.4 III; 1/160 sek., f 5, -0,3 EV; ISO 1600. Monopod Manfrotto 679B bez głowicy, maskowanie lekka siatka typu "Real Tree". 

 

 

Katarzyna Preuss WSCHD z uznaniem 1000px

Fotosnajper Roku 2017

Wyróżnienie

Katarzyna Preuss, Poznań

Wschód słońca na Szczelińcu Wielkim

Spektakl z pięknym wschódem słońca w roli głównej. Wschodzące słońce w Górach Stołowych ślicznie podkreślało mgiełki w dolinach nadając im unikalną różowo-pomarańczową barwę. Zdjęcie wykonane techniką HDR. Zdjęcie wykonane techniką HDR. Obróbka w Lightroom'ie z wtyczką Nik Collection objęła kadrowanie, wyostrzanie, częściowe rozjaśnienie i przyciemnianie, zwiększenie kontrastu i nasycenia kolorów oraz redukcję szumów.

Canon EOS 100D + Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM ustawiony na 146 mm; 1/60 sek., f 9; ISO 100.

 

 

Katarzyna Preuss ZOTA KRAINA z uznaniem 1000px

Fotosnajper Roku 2017

Wyróżnienie

Katarzyna Preuss, Poznań

Złota kraina

Widok z Sokolika w Górach Sokolich na pobliskie Rudawy Janowickie. Promienie słoneczne wraz z delikatną mgiełką oraz drzewami stworzyły piękny dla oka krajobraz. Zdjęcie wykonane techniką HDR. Obróbka w Lightroom'ie z wtyczką Nik Collection objęła kadrowanie, wyostrzanie, częściowe rozjaśnienie i przyciemnianie, zwiększenie kontrastu i nasycenia kolorów oraz redukcję szumów.

Canon EOS 100D + Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS STM ustawiony na 45 mm; 1/200 sek., f 9; ISO 100.

 

 

Lech Wajler URAWIE z uznaniem 1000px

Fotosnajper Roku 2017

Wyróżnienie

Lech Wajler, Rzeszów

Żurawie

Żuraw zwyczajny (Grus grus), sfotografowany spod siatki maskującej, w pobliżu Hortobagy na Węgrzech. Żurawie, nocujące na stawach, zaraz po świcie leciały na pola kukurydzy. Po drodze zatrzymywały się , aby wysuszyć pióra. W ten poranek gęsta mgła pozwoliła się do nich zbliżyć. Fotografia poddana obróbce w programie Lightroom: kadrowanie, odszumianie, korekta kontrastu, jasności i przekształcona w czarnobiałą.

Żuraw zwyczajny jest w Polsce objęty ochrona ścisłą gatunkową i wymaga ochrony czynnej. IUCN Red List - Least Concern.

Canon EOS 500D + Canon 300mm f/4L IS USM; 1/400 sek., f 4; ISO 250. Zdjęcie wykonane z ręki podpartej na kolanie, siatka maskująca na stelażu.