1._Wirówka._Z_UZNANIEM_AUTORSTWA._1100px.jpg

Fotosnajper Jesieni 2016

GRAND PRIX

Radosław Dybała, Chorzów

Wirówka

Fotografia powstała podczas spaceru po plaży w Niechorzu. Chciałem zrobić zdjęcie jesiennego zachodu słońca nad wzburzonym Bałtykiem, niestety jeszcze przed nadejściem zmroku niebo pokryło się gęstymi chmurami. W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego, jak wrócić do domu. W drodze powrotnej moją uwagę przykuł lej, do którego co jakiś czas docierały morskie fale. Za każdym razem, kiedy dochodziło do takiej sytuacji, woda w leju zaczynała w efektowny sposób wirować. Nie zastanawiając się zbyt długo, rozłożyłem statyw i zainstalowałem w nim aparat, obiektyw uzbroiłem w szary filtr. Teraz wystarczyło już tylko zaczekać na dogodny moment i wyzwolić migawkę przy użyciu wężyka spustowego. Obróbka zdjęcia polegała na wykadrowaniu, korekcie balansu bieli, kontrastu i wyostrzeniu.

Canon EOS 70D + Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM ustawiony na 13mm; 1/40 sek., f 8; ISO 200. Statyw Velbon, głowica Velbon PH-157Q, filtr szary pełny Hoya ND16, wężyk spustowy.

 

Fotosnajper Jesieni 2016

Wyróżnienia (wg alfabetycznej kolejności tytułów)

 

 

Anioł._Z_UZNANIEM_AUTORSTWA._1100px.jpg

Fotosnajper Jesieni 2016

Wyróżnienie

Damian Kwasek, Siemień

Anioł

Zdjęcie wykonane w Siemieniu na Lubelszczyznie, przy rozlewisku utworzonym pośród pól. Wczesnym rankiem wybrałem się na czatowanie z myślą o ptakach szponiastych, zwabionych wyłożoną jeszcze w ciemności przynętą - kośćmi i resztkami mięsa. Nad głową słyszałem krążące kruki, lecz to nie o nie mi chodziło. Po chwili usłyszałem w powietrzu także myszołowy (Buteo buteo). Wyjrzałem przez malutką szparkę i zobaczyłem, że jeden z nich leci w miarę nisko i prosto na mnie. To trwało ułamek sekundy, ale zdążyłem skierować na niego obiektyw i uchwycić go w locie. Zdjęcie zrobione ze stacjonarnej czatowni, której półka posłużyła jako podpórka pod obiektyw - namiastka statywu.

Plik poddany obróbce w PS CC: skadrowany, poprawiona jasność, kontrast i nasycenie oraz odszumiony.

Myszołów objęty jest w Polsce ochroną gatunkową ścisłą. Największe zagrożenia antropogeniczne dla gatunku to intensywna gospodarka leśna, wycinanie zadrzewień śródpolnych, stosowanie szkodliwych środków ochrony roślin, zmniejszanie zróżnicowania krajobrazu rolniczego jak łączenie gruntów i likwidowanie miedz oraz nieużytków. Hodowcy gołębi i drobiu, myląc myszołowa z jastrzębiem, tępią go nielegalnie. Pomimo zagrożeń, Czerwona Lista IUCN obecnie ocenia gatunek jako najmniejszej troski (LC - Least Concern).

Nikon D500 + Nikkor AF-S 300mm f/2,8G ED VR II; 1/2000 sek., f 2,8; ISO 500. Stacjonarna czatownia, przynęta.

 

 

Bieszczadzkie_kolory_jesieni._Z_UZNANIEM_AUTORSTWA._1100px.jpg

Fotosnajper Jesieni 2016

Wyróżnienie

Katarzyna Preuss, Poznań

Bieszczadzkie kolory jesieni

Widok z Wilczej Góry w Bieszczadach. Przed dojściem na miejsce było dosyć spore zachmurzenie, a potem zaczęło się przejaśniać i słońce oświetliło plamiście fragment kolorowego lasu Magury Słuposiańskiej. Za chmurami - Połonina Caryńska. Zdjęcie wykonane techniką HDR. Obróbka w Lightroom'ie z wtyczką Nik Collection objęła kadrowanie, wyostrzanie, częściowe rozjaśnienie i przyciemnianie, zwiększenie kontrastu i nasycenia kolorów oraz redukcję szumów.

Canon EOS 100D + Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM ustawiony na 89mm; 1/80 sek., f 10; ISO 100. Statyw, filtr polaryzacyjny Nisi C-PL PRO MC, wężyk spustowy.

 

 

Krzyk._Z_UZNANIEM_AUTORSTWA._1100px.jpg

Fotosnajper Jesieni 2016

Wyróżnienie

Karol Grabski, Gniezno

Krzyk

Jesień i towarzyszące jej mgły to doskonały czas, żeby w niecodzienny sposób przedstawić czaplę siwą (Ardea cinerea). Tego poranka powietrze nad stawem wypełnione było mleczną zawiesiną; wiedziałem, że jest to idealny moment, aby powstał portret czapli w tonacji High-key. Zdjęcie zrobione niedaleko Gniezna, z zamaskowania w pływającej czatowni. 

Czapla siwa, mimo że jest w Polsce gatunkiem licznym, jest objęta częściową ochroną gatunkową. Czerwona Lista IUCN klasyfikuje ją jako gatunek najmniejszej troski (LC - Least Concern).

Zdjęcie wywołane z pierwotnie prześwietlonego pliku RAW, zostało wykadrowane, rozjaśnione, dodano kontrast oraz wyostrzono.

Canon EOS 7D + Canon EF 400mm f/5,6L USM; 1/80 sek., f 5,6, +1,7 EV; ISO 125. Pływająca czatownia, głowica statywowa mocowana do gniazda w okienku czatowni.

 

 

Marsz_Twardziela._Z_UZNANIEM_AUTORSTWA._1100px.jpg

Fotosnajper Jesieni 2016

Wyróżnienie

Łukasz Boch, Łódz

Marsz twardziela

Jesienią na wielkich połaciach Jeziorska zaczyna się niezwykły spektakl. Żurawie (Grus grus) gromadzą się tysiącami, by przygotować się do najtrudniejszej drogi - na południe. Zdjęcie wykonałem z ukrycia, leżąc przez niemal 26 godzin. Przygotowania zacząłem wczesnym rankiem, gdy tylko ptaki odleciały na żer; od tej chwili leżałem w bezruchu, szczelnie okryty maskowaniem, aż do następnego poranka. Zasypiałem z nimi i budziłem się z nimi. Żeby uchwycić ruch skrzydeł i rozbryzgi wody, zdjęcie wykonałem z długim czasem naświetlania. Jeden z ptaków trwał nieporuszony.

Obróbka pliku ograniczyła się do lekkiej korekty kolorów, kadrowania oraz wyostrzenia.

Według Europejskiej Czerwonej Listy IUCN żuraw jest gatunkiem najmniejszej troski (LC - Least Concern), natomiast w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

NikonD750 + Nikkor AF-S 200-400mm f/4G ED VR II ustawiony na 400mm; 1/30 sek., f 4; ISO 500. Czatownia, groundpod HUGA Nature, głowica gimbalowa Benro GH3.

 

 

Na_szlaku._Z_UZNANIEM_AUTORSTWA._1100px.jpg

Fotosnajper Jesieni 2016

Wyróżnienie

Adrian Król, Radzionków

Na szlaku

Zdjęcie wykonane na stokach Leskowca w paśmie Beskidu Małego. Przedstawia żmiję zygzakowatą (Vipera berus) podczas kąpieli słonecznej. Fotografia była próbą nerwów zarówno dla jadowitego gada, jak i fotografa, ponieważ odległość pomiędzy nimi wynosiła zaledwie 30 centymetrów. Oparcie sprzętu o kamienne podłoże umożliwiło zastosowanie długiego czasu naświetlania. W końcu żmija oddaliła się, wolała odpoczynek w samotności. Obróbka w PS: korekta kolorów, kontrastu, nasycenia oraz w GIMP: skalowanie i wyostrzanie.

Gatunek zapisany w Czerwonej Liście IUCN w grupie najmniejszej troski (LC - Least Concern). W Polsce objęty częściową ochroną gatunkową.

Pentax K-5 + Tamron SP AF 90mm f/2,8 Di Macro; 1/10 sek., f 5; ISO 400.

 

 

 

Ropucha_w_zieleni._Z_UZNANIEM_AUTORSTWA._1100px.jpg

Fotosnajper Jesieni 2016

Wyróżnienie

Adrian Król, Radzionków

Ropucha w zieleni

Portret ropuchy zielonej (Bufotes viridis) spotkanej podczas przygotowywania drewna pod jesienne ognisko. Płaz bardzo zdziwiony obecnością fotografa zaczął się groznie nadymać. Po pokazie sił, którego fotografująca osoba się nie przeraziła, ropucha spokojnie i majestatycznie oddaliła się w gęsto porośnięty zaułek. Zdjęcie zrobione bez statywu; długi czas naświetlania umożliwiło oparcie obiektywu o podłoże.

Zdecydowanie nocna aktywność ropuchy zielonej powoduje, że jest stosunkowo rzadko spotykana i mało znana, chociaż występuje dość licznie. W Czerwonej Liście IUCN jest klasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski (LC - Least Concern). W Polsce objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Zdjęcie wykonane w Dąbrówce - wsi pod Częstochową, poddane obróbce w Photoshop'ie (korekta kolorów, nasycenia oraz kontrastu) oraz GIMP'ie (kadrowanie i wyostrzanie).

Pentax K-5 + Tamron SP AF 90mm f/2,8 Di Macro; 1/15 sek., f 5; ISO 400.

 

 

 

Ryba_najsmaczniejsza._Z_UZNANIEM_AUTORSTWA._1100px.jpg

Fotosnajper Jesieni 2016

Wyróżnienie

Łukasz Boch, Łódz

Ryba najsmaczniejsza

Jesień na Jeziorsku to przepiękny czas, pełen magicznych scen. Czaple siwe (Ardea cinerea) podobnie jak wędkarze, mają swoje ulubione miejsca na rybę. To doskonała szansa na zrobienie zdjęcia podczas polowania. Dorosła czapla obraca swoją zdobycz głową w kierunku połykania, żeby uniknąć zakleszczenia kolcami płetw piersiowych i grzbietowej w przełyku. Jazgarze potrafią dotkliwie pokłuć. Zdjęcie wykonane z leżącego ukrycia nad samą wodą. Jeszcze w pełnej ciemności ukryłem się i czekałem na wschód. Plik został poddany kadrowaniu, korekcji ekspozycji i wyostrzeniu.

Czapla siwa jest objęta w Polsce częściową ochroną gatunkową (z wyjątkiem obrębów stawów hodowlanych). Czerwona Lista IUCN klasyfikuje ją jako gatunek najmniejszej troski (LC - Least Concern).

Nikon D750 + Nikkor AF-S 200-400mm f/4G ED VR II ustawiony na 400mm; 1/200 sek., f 4, -1 EV; ISO 800. Czatownia, groundpod HUGA Nature, głowica gimbalowa Benro GH3.

 

 

Senne_marzenie._Z_UZNANIEM_AUTORSTWA._1100px.jpg

Fotosnajper Jesieni 2016

Wyróżnienie

Karol Grabski, Gniezno

Senne marzenie

To niezwykłe wydarzenie odbywa się każdej jesieni. Ten wyczekiwany czas, to balsam dla oczu i duszy. Mowa o jesiennych przelotach żurawi (Grus grus), które zbierają się w stada liczące setki a nawet tysiące osobników. Zebranie danych terenowych pozwala wytypować odpowiednie miejsca, gdzie można spotkać najwięcej osobników. W dzień ptaki rozlatują się na pola, a noc spędzają często na częściowo już spuszczonych stawach rybnych. To właśnie najlepsze miejsce na postawienie tymczasowej czatowni. Tak było w tym przypadku. Ponieważ ptaki są bardzo czujne, najlepszym rozwiązaniem jest spędzenie nocy w takiej czatowni. Gdy jesteśmy dobrze zamaskowani, ptaki przylatują i swobodnie lądują w odpowiedniej bliskości ukrycia, nie mając pojęcia o tym, że są obserwowane. Po 4 nieudanych nockach nadeszła ostatnia. Słońce rozświetliło całą okolicę dosłownie na kilka minut i był to jeden z piękniejszych poranków w moim życiu, w sąsiedztwie ulubionych ptaków - żurawi.

Zdjęcie wykonałem w okolicach Gniezna z maskującego namiotu. Fotografię wywołałem z pliku RAW; wykadrowałem, dodałem kontrast i nasycenie oraz odszumiłem.

Gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, wymaga ochrony czynnej. Europejska Czerwona Lista IUCN klasyfikuje żurawia jako gatunek najmniejszej troski (LC - Least Concern).

Canon EOS 7D + Canon EF 400mm f/5,6 L USM; 1/40 sek., f 5,6; ISO 1600. Namiot-czatownia, statyw Manfrotto 055XPROB. głowica Manfrotto 496RC2.

 

 

 

W_płomieniach_poranka.Z_UZNANIEM_AUTORSTWA._1100px.jpg

Fotosnajper Jesieni 2016

Wyróżnienie

Karol Grabski, Gniezno

W płomieniach poranka

Pelikan kędzierzawy (Pelecanus crispus) pochodzi z południowo-zachodniej Azji, w Europie gniazduje w deltach Wołgi i Dunaju. W Polsce nie jest gatunkiem lęgowym, pojawia się wyjątkowo rzadko, dotychczas zaledwie kilka razy, tylko przelotnie. Ten ptak został sfotografowany w Wielkopolsce - w okolicach Gniezna. Ptak przebywał w tym miejscu około tygodnia, po czym odleciał w dalszą drogę. Jest to prawdopodobnie siódmy, udokumentowany przypadek pobytu pelikana kędzierzawego w naszym kraju.

W Polsce gatunek objęty ochroną gatunkową, wymieniony w Dyrektywie ptasiej, status Czerwonej Listy IUCN - Vulnerable (zagrożony wyginięciem).

Fotografia wykonana z zasiadki, ze specjalnej czatowni pływającej. Zdjęcie wywołane z pliku RAW; zostało wykadrowane oraz zwiększono kontrast.

Canon EOS 7D + Canon EF 400 mm f/5.6L USM; 1/2000 sek., f 5,6; ISO 800. Pływająca czatownia, głowica statywowa mocowana do gniazda w okienku czatowni.