01m

 

Fotosnajper Wiosny 2016

GRAND PRIX

Piotr Górny, Bydgoszcz

Głodomór

Fotografia powstała w ogrodzie w Bydgoszczy, w czerwcu 2015 roku. Grzywacz (Columba palumbus) był jednym z całej gromady amatorów słodkich owoców, odwiedzających to drzewo czereśni. Czerwony przysmak cieszył także szpaki, kwiczoły, modraszki, wróble, kawki i gawrony. Sporadycznie na pniu przysiadał dzięcioł duży. Największy z krajowych gołębi został sfotografowany w momencie połykania czereśni w całości. Był jednym z nielicznych ptaków, którym się to udawało. Szpaki odrywały większe kawałki owoców, a inne, mniejsze ptaki zjadały jedynie niewielkie fragmenty, delikatnie naddziobując powierzchnię czerwonej kulki. Grzywacz z uwagą obserwował otoczenie, a gdy znalazł się już na gałęzi, przekonany o własnym bezpieczeństwie, w energiczny sposób odrywał owoc, by w kilku szybkich ruchach przesunąć go w głąb gardzieli. Po powtórzeniu paru takich sprawnych akcji, nasycony, odlatywał sprzed mojego obiektywu. Do wykonania zdjęcia użyłem przenośnej czatowni, w której spędziłem większość wolnych chwil podczas owocowania tego drzewa.

Canon EOS 7D + Canon EF 400 mm f/5.6L USM; 1/640 sek., f 5,6; ISO 500. Mobilna czatownia.

01m

 

Fotosnajper Wiosny 2016

Wyróżnienia (wg alfabetycznej kolejności tytułów)

 

 

01m

Fotosnajper Wiosny 2016

Wyróżnienie

Piotr Górny, Bydgoszcz

Bocian w naturalnym okienku

Fotografia powstała na skraju Bydgoszczy, w kwietniu 2016 roku. Dzięki odpowiedniemu manewrowaniu obiektywem udało mi się wizualnie otoczyć sylwetkę bociana białego (Ciconia ciconia) kwitnącymi gałęziami forsycji. Wykonałem kilka podobnych ujęć, jednak wybrałem to, w którym tłem jest jednolity błękit nieba. Tego wietrznego dnia chmury przesuwały się bardzo szybko i czasami tworzyły białe, bądź szare - zdecydowanie mniej atrakcyjne - tło. Niebieski, jako kolor dopełniający do żółtego, okazał się lepszym wyborem. Ważną kwestią był dobór odpowiedniej optyki. Nazbyt długa ogniskowa uniemożliwiłaby sprawne manewrowanie obiektywem i zamknięcie sylwetki ptaka w wolnym "okienku", z drugiej strony zbyt krótkie „szkło” nie powiększyłoby wystarczająco bociana. Użyłem ogniskowej 100mm przy bardzo małym otworze przysłony f/11. Podczas fotografowania i obserwacji zachowałem należytą ostrożność i nie niepokoiłem gniazdujących ptaków zbyt bliską obecnością - fotografowałem z ruchliwej drogi. Bociany w tym miejscu zyskały sympatię mieszkańców miasta. Rozmawiałem z kilkoma spacerowiczami, podkreślającymi przywiązanie ptaków do tego terenu i radość, jaką sprawiają wiosenne powroty bocianów na okoliczne pola i łąki. To niezwykle miłe, gdy spotykani przez nas ludzie podzielają nasz - fotografów przyrody - zachwyt nad naturą i okazują szacunek dla dziko żyjących gatunków.

Gatunek objęty w Polsce ochroną ścisłą.

Canon EOS 7D + Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM; 1/500 sek., f 11; ISO 500.

01m

 

01m

Fotosnajper Wiosny 2016

Wyróżnienie

Karol Grabski, Gniezno

Leśny dudek

Wiosna to zieleń i rozkwit życia. Fotografia przedstawia jednego z najbarwniejszych ptaków Polski - dudka (Upupa epops) w plątaninie wierzbowych liści. Zdjęcie - wynik kilkutygodniowych przygotowań z lornetką w ręku - zrobiłem w okolicy Gniezna w czerwcu, kiedy drzewa były już bardzo zielone. Można było narzekać, że liście wszystko zasłaniają, ale ja postanowiłem wykorzystać tę zieleń do zbudowania ciekawego kadru. Tego dnia słońce wciąż chowało się za chmurami, to doskonała okazja, aby właściwie naświetlić zdjęcie. Delikatne, mocno rozproszone światło pozwoliło zachować szczegóły, a wiejący wiatr poruszał delikatnie liśćmi, które częściowo przysłaniały sylwetkę ptaka. Efektem jest zdjęcie dudka w „buszu”. Jego piękne upierzenie doskonale kontrastuje z soczystą zielenią liści. Do fotografowania użyłem mobilnej czatowni - specjalistycznego namiotu maskującego, dzięki któremu ptak nie był spłoszony i zachowywał się w sposób naturalny.

Gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową oraz wymagający ochrony czynnej.

Canon EOS 7D + Canon EF 400 mm f/5.6L USM; 1/250 sek., f 5,6; ISO 800. Mobilna czatownia, statyw.

 

 

01m

Fotosnajper Wiosny 2016

Wyróżnienie

Marek Bednarz, Bieruń

Promienie wiosenne

Można powiedzieć, że to zdjęcie powstało wskutek błędu nawigacji GPS. W majowy weekend wybrałem się w góry, na gorczański Turbacz. Chciałem dojechać do Koninek, skąd wiedzie niebieski szlak na najwyższy szczyt Gorców. Nawigacja zawiodła i zabłądziłem. Zdenerwowany, zawróciłem.., a tymczasem zza chmur przedarło się słońce i z okna samochodu zobaczyłem widok jak na zdjęciu. Zatrzymałem samochód, szybko wyjąłem aparat, założyłem filtr i zrobiłem kilka zdjęć. Taki widok natychmiast złagodził całą podróżną frustrację.

Pentax K-5 + Pentax smc DA 18-55 mm f/3.5-5.6 AL ustawiony na 43 mm; 1/100 sek., f 9; ISO 200. Filtr połówkowy szary Hitech ND 0,9 Grad Soft

 

 

01m

Fotosnajper Wiosny 2016

Wyróżnienie

Damian Kwasek, Siemień

Rycyk o poranku nad rozlewiskiem

Fotografia rycyka (Limosa limosa) została zrobiona w miejscowości Siemień w województwie lubelskim, nad rozlewiskiem utworzonym w środku pól. Do zasiadki użyłem mobilnej czatowni. Ptak nie był nęcony, czekałem aż sam przyleci na żer i usiądzie. Migawka została wyzwolona ręcznie, ale dzięki stabilnemu statywowi zdjęcie nie jest poruszone. Żeby nie zakłócić spokoju ptaka, opuściłem czatownię dopiero po jego odlocie. Zdjęcie poddałem obróbce w PhotoShop’ie CC2015 z pierwotnego pliku RAW; wykadrowałem, lekko wyostrzyłem i odszumiłem, nieznacznie skorygowałem jasność, barwę i nasycenie.

W Polsce gatunek jest objęty ścisłą ochroną gatunkową oraz wymaga ochrony czynnej. Odnotowywany spadek liczebności jest wynikiem ograniczania miejsc lęgowych wskutek postępującego osuszania łąk.

Nikon D810 + Nikkor AF-S 200–500 mm f/5.6E ED VR ustawiony na 500 mm; 1/3200 sek., f 5,6; ISO 500. Czatownia, statyw.

 

 

01m

Fotosnajper Wiosny 2016

Wyróżnienie

Tomasz Sobecki, Szczecin

Szarak

Zając szarak(Lepus europaeus). Zdjęcie wykonane w Komarowie w województwie zachodniopomorskim, z podchodu. Cyfrowa obróbka objęła ton i kontrast, przyciemnianie, rozjaśnianie, kadrowanie, wyostrzanie.

Sony Alpha DSLR-A200 + Sigma 135-400 mm f/4.5-5.6 DG APO ustawiony na 400 mm; 1/160 sek., f 11; ISO 200.

 

 

01m

Fotosnajper Wiosny 2016

Wyróżnienie

Łukasz Sokołowski, Chorzów

Świtem

Zdjęcie wykonane w Chorzowie, na łące rozświetlonej wznoszącymi się mgłami, pod światło o wschodzie słońca, przy użyciu statywu. Palik był jednym z ulubionych miejsc przesiadywania nawołującego samca kukułki (Cuculus canorus). Fotografia została poddana delikatnej obróbce graficznej; wyostrzeniu i rozmyciu tła.

Na terenie Polski gatunek jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Nikon D300s + Nikkor AF-S 500 mm f/4G ED VR; 1/8000 sek., f 4; ISO 800. Statyw.

 

 

01m

Fotosnajper Wiosny 2016

Wyróżnienie

Adrian Ślązok, Chorzów

Troskliwi rodzice

Zdjęcie przedstawia rybitwy rzeczne (Sterna hirundo) podczas wysiadywania jaj w gnieździe. Samiec i samica zmieniają się w tej roli, a drugie karmi to wysiadujące. Fotografia została wykonana 09.06.2012 na brzegu niewielkiego zbiornika wodnego w okolicy Kostrzyna nad Odrą. Ptaki widoczne na zdjęciu tworzyły kolonię złożoną z kilkudziesięciu osobników. Zdjęcie zrobione z zachowaniem ostrożności koniecznej podczas fotografowania w pobliżu gniazda, z pływającego ukrycia, z wody w kierunku brzegu, po kilkudniowych rekonesansach i przyzwyczajaniu ptaków do swojej obecności. Zdjęcie zostało poddane dyskretnej obróbce: wykadrowane, globalnie zwiększyłem kontrast i rozjaśniłem cienie.

Gatunek objęty w Polsce ochroną gatunkową ścisłą.

Nikon D3 + Nikkor AF-S 200-400 mm f/4G IF-ED VR ustawiony na 200 mm; 1/800 sek., f 4, +0,7 EV; ISO 200. Pływająca czatownia.

 

 

01m

Fotosnajper Wiosny 2016

Wyróżnienie

Karol Grabski, Gniezno

W godowym tańcu

Fotografia przedstawia nieczęsto obserwowane tokowanie perkozów zauszników (Podiceps nigricollis). Te niezwykłe, jedne z moich ulubionych ptaków, coraz wcześniej pojawiają się na swoich terenach lęgowych. Coraz łagodniejsze zimy, a właściwie ich brak, sprawiają, że kierowane instynktem ptaki, często wcześniej niż zwykle, decydują się na powrót z zimowisk do naszego kraju, aby tu wyprowadzić lęgi. Zdarza się nawet, że ptaki w ogóle nie odlatują, podejmując - mimo wszystko ryzykowną - próbę zimowania w Polsce. Co je do tego skłania? Przede wszystkim, im szybciej znajdą się na terenach lęgowych, tym lepsze rewiry zastaną, co z kolei da większą szanse przetrwania nowemu pokoleniu. Dlatego można je spotkać bardzo wcześnie, nawet na przełomie marca i kwietnia. Zauszniki są wspaniałymi ptakami o niezwykłym wyglądzie i zachowaniu. Ich tokowanie, czyli godowe tańce, to przepiękny spektakl. Ptaki najpierw patrzą sobie w oczy, po czym równocześnie „wyskakują” z wody i ocierają się o siebie. Ta widowiskowa chwila trwa zaledwie kilkanaście sekund. Zdjęcie wykonałem wczesnym kwietniowym rankiem na stawie w okolicy Gniezna, ze specjalnej czatowni wodnej, która pozwala, w sposób nie płoszący ptaków, swobodnie je obserwować.

Gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species).

Canon EOS 7D + Canon EF 400 mm f/5.6L USM; 1/1000 sek., f 5,6; ISO 800. Pływająca czatownia, głowica statywowa mocowana do gniazda w okienku czatowni.

 

 

01m

Fotosnajper Wiosny 2016

Wyróżnienie

Karol Grabski, Gniezno

Wiosenne igraszki

Wiosna to czas pełen miłości. Zdjęcie przedstawia sieweczki rzeczne (Charadrius dubius) w jednoznacznej sytuacji. To niewielkie ptaki z rodziny siewkowatych. Występują w dolinach rzek, w wysychających stawach, a czasem nawet w bardzo nietypowych miejscach np. w okolicach różnego rodzaju budowli czy nawet na terenie zakładów pracy zarastających trawą. To zdjęcie wykonałem w kwietniu w okolicy Gniezna, gdzie co roku pojawiają się i gniazdują na skraju wysychającego zbiornika wodnego. Częste obserwowanie ich zwyczajów i ulubionych miejsc pozwoliło wyznaczyć kilka stanowisk, gdzie warto było udać się na czatowanie. W tym przypadku użyłem specjalnej czatowni wodnej, licząc po cichu na ujęcia sieweczki z odbiciem w wodzie. Wczesnym rankiem podpłynąłem w miejsce gdzie bardzo często przylatywały sieweczki i czekałem w bezruchu. Po jakiejś godzinie pojawiły się, a ja czekałem, aż zbliżą się na tyle blisko, by móc swobodnie fotografować. Słońce rzucało już piękne światło. Zauważyłem, że dwa ptaki gonią się wzajemnie; pomyślałem, że jeden przegania drugiego ze swego rewiru, było jednak inaczej. Okazało się, że to para w godowym tańcu. Po chwili były już tak blisko mojej kryjówki, że przy ogniskowej 400mm miałem szanse na dobre ujęcia. Samiec nieśmiało zbliżył się do samicy, ona z kolei na znak uległości pochyliła się i rozpoczęła się kopulacja. Po chwili było po wszystkim. Miały być sieweczki z odbiciem w wodzie, a sfotografowałem kopulujące. Z satysfakcją i uśmiechem, powoli odpłynąłem.

Gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species).

Canon EOS 7D + Canon EF 400 mm f/5.6L USM; 1/640 sek., f 5,6; ISO 250. Pływająca czatownia, głowica statywowa mocowana do gniazda w okienku czatowni.