01m

 

Fotosnajper Lata 2016

GRAND PRIX

Damian Kwasek, Siemień

Krogulec w różu i zieleni

Pewnego upalnego dnia wybrałem się fotografować ptaki przy brzegu rozlewiska naturalnie utworzonego w środku pól w miejscowości Siemień na Lubelszczyźnie. Przewijały się tam różne gatunki ptaków, a po dłuższej chwili przy brzegu usiadły sroki i wtedy nie wiadomo skąd i kiedy pojawił się krogulec i zaczął je gonić. Po chwili przysiadł na kiju wbitym w błoto, nie pozostał tam długo, ale zdążyłem zrobić mu zdjęcie na tle pięknych fioletowo kwitnących kwiatów. Byłem ukryty w mobilnej czatowni, korzystałem ze statywu, migawkę wyzwoliłem ręcznie. Zdjęcie zostało poddane obróbce w Photoshop’ie CC (jasność, kontrast, nasycenie, wyostrzenie, kadrowanie, odszumienie).

Krogulec (Accipiter nisus) jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Nikon D810 + Sigma S 150-600 mm f/5-6.3 DG OS HSM ustawiony na 400 mm; 1/640 sek., f 6,3; ISO 800. Statyw, mobilna czatownia.

 

Fotosnajper Lata 2016

Wyróżnienia (wg alfabetycznej kolejności tytułów)

 

 

01m

Fotosnajper Lata 2016

Wyróżnienie

Paweł Zygmunt, Żory

Na krawędzi

Poszarpany przez ocean klif w Malin Head jest najdalej na północ wysuniętym przylądkiem Irlandii. Sztormowa pogoda, nadciągająca znad oceanu dodaje obrazowi dramatyczny charakter. Zdjęcie wykonane przy bardzo złych warunkach atmosferycznych. Wiatr osiągał prędkość 100 km/h i dodatkowo znad oceanu, co kilka minut nadciągała ulewa. Sprzęt trzeba było chować i rozkładać wiele razy, co wiązało się z powtórnymi kadrowaniem, doborem ekspozycji i ustawianiem ostrości. Podczas ulew wiatr był tak porywisty, ze najbezpieczniej było położyć się płasko na klifie. Obraz został cyfrowo skadrowany, wyostrzony, usunięto nieczystości matrycy, częściowo rozjaśniony i przyciemniony, zwiększono kontrast i nasycenie kolorów. Do wykonania zdjęcia użyłem ciężkiego (30 kg) statywu z głowicą kulową, zdalnego wyzwalacza bezprzewodowego i neutralnego filtra połówkowego.

Nikon D750 + Sigma 24-70 mm f/2.8 EX DG HSM ustawiony na 24 mm; 8 sek., f 20; ISO 50. Statyw Manfrotto, wyzwalacz bezprzewodowy Hahnel, filtr neutralny połówkowy Lee SOFT 0,9.

 

 

01m

Fotosnajper Lata 2016

Wyróżnienie

Michał Dąbrowski, Lublin

Orzesznica

Portret orzesznicy (Muscardinus avellanarius) żerującej wśród krzewów. Zdjęcie zrobione w Antonówce – wsi w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Chodel. Kategoria zagrożenia - LC niższego ryzyka. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Fotografia powstała niespodziewanie, przez przypadek. Idąc drogą w sadzie owocowym zobaczyłem coś małego, ruszającego się pośród leżących na ziemi śliwek i co chwila podbiegającego do krzewów porzeczek. Ostrożnie podchodząc, udało mi się wykonać z ręki kilka zdjęć małemu ssakowi, który o dziwo wcale się nie bał. Jak się później okazało jest to rzadka w Polsce orzesznica, która tym razem na porę żerowania wybrała sobie dzień.

Fotografia poddana obróbce cyfrowej: zwiększono kontrast, jasność, nasycenie barw oraz wyostrzono.

Sony DSLR-A200 + Sigma 70-300 mm f/4-5.6 DG Macro ustawiony na 200 mm; 1/50 sek., f 5; ISO 200

 

 

01m

Fotosnajper Lata 2016

Wyróżnienie

Tomasz Jędrzejczyk, Tychy

Pan piekieł

Skakun arlekinowy (Salticus scenicus) na czerwonych zarodniach mchu, wygląda jak dumny Pan piekieł! Przedstawiciel rodziny skakunowatych (Salticidae). Są to pająki, które w odróżnieniu do pozostałych nie budują typowej pajęczyny. Na swoje ofiary rzucają się gwałtownie skacząc. Wspomaga je w tym bardzo dobry wzrok, pozwalający precyzyjnie określić położenie ofiary. Fotografia zrobiona została na łące w Tychach. Zdjęcie doświetlone wbudowanym flashem z własnej konstrukcji dyfuzorem, wykonane z ręki. Pierwotny plik został poddany obróbce cyfrowej: zdjęcie jest lekko odszumione oraz nieco zwiększone zostało nasycenie barw i kontrast.

Canon EOS 450D + Tamron 90mm f2.8; 1/125 sek., f 16; ISO 200, wbudowana lampa błyskowa z dyfuzorem własnej konstrukcji.

 

 

01m

Fotosnajper Lata 2016

Wyróżnienie

Damian Kwasek, Siemień

Spójrz i podziwiaj jak piękne mam skrzydła

Pewnego pięknego letniego poranka chciałem sfotografować srokosza, którego systematycznie widywałem na polu przy stawie. Rozłożyłem się w czatowni i zacząłem go wabić głosem z odtwarzacza mp3 - ale bez rezultatu. Nagle za plecami usłyszałem myszołowa, więc szybko odtworzyłem jego glos i po chwili przed obiektywem wylądował ten piękny osobnik, rozejrzał się wkoło swoim złowrogim spojrzeniem i odleciał, ale ja byłem szybki i zdążyłem uwiecznić moment startu. Zdjęcie wykonane na polu leżącym przy stawie hodowlanym w Siemieniu. Do wykonania zdjęcia użyta została czatownia, statyw i głośnik z głosem MP3. Migawka została wyzwolona ręcznie. Obróbka w Photoshopie CC objęła kadrowanie, wyostrzenie, jasność, kontrast, nasycenie i odszumienie.

Myszołów (Buteo buteo) w Polsce jest objęty ochroną gatunkową ścisłą.

Nikon D810 + Sigma S 150-600 mm f/5-6.3 DG OS HSM ustawiony na 390 mm; 1/1250 sek., f 6,3; ISO 1000. Statyw, mobilna czatownia, odtwarzacz MP3.

 

 

01m

Fotosnajper Lata 2016

Wyróżnienie

Damian Kwasek, Siemień

Spójrz, jaki jestem silny

Dzwoniec (Carduelis chloris). Zdjęcie wykonane w Siemieniu na Lubelszczyźnie, nad rozlewiskiem utworzonym naturalnie wśród pól. Pewnego bardzo upalnego dnia leżałem w czatowni przy błocie, z nadzieją, że jakieś ptaki przylecą napić się wody. Oto właśnie pojawił się zdenerwowany dzwoniec i natychmiast zaczął zmagać się z patyczkiem… Zdjęcie zostało poddane podstawowej obróbce w Photoshop’ie CC (kadrowanie, kontrast, jasność, nasycenie i odszumienie).

Na terenie Polski dzwoniec jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Nikon D810 + Sigma S 150-600 mm f/5-6.3 DG OS HSM ustawiony na 600 mm; 1/320 sek., f 6,3; ISO 800. Statyw, mobilna czatownia.

 

 

01m

Fotosnajper Lata 2016

Wyróżnienie

Paweł Zygmunt, Żory

Ścieżka olbrzymów

Zdjęcie miejsca zwanego Groblą Olbrzymów w Irlandii Północnej. Nazwa wzięła się z legendy o gigantach niegdyś żyjących na tych terenach, którzy budowali ścieżkę z kamieni przez ocean do Szkocji. Letnie dni w Irlandii są długie, co pozwoliło mi robić zdjęcia do godziny 22:30, i cale szczęście, ponieważ krystalicznie czyste niebo i ostre światło słoneczne utrudniały prace. Wyczekałem aż słonce całkowicie zniknęło za horyzontem, aby móc wreszcie zrobić zdjęcie. Przy obróbce cyfrowej zastosowałem kadrowanie, wyostrzenie, usuwanie nieczystości matrycy, rozjaśnianie i przyciemnianie, zwiększenie kontrastu a także nasycenie kolorów. Do wykonania zdjęcia używałem ciężkiego (30 kg) statywu z głowicą kulową, zdalnego wyzwalacza bezprzewodowego oraz 2 filtrów.

Nikon D750 + Nikkor AF-S 16-35 mm f/4G ED VR ustawiony na 16 mm; 30 sek., f 13; ISO 50. Statyw Manfrotto, wyzwalacz bezprzewodowy Hahnel, filtr neutralny Lee 0,9 + filtr neutralny połówkowy Lee SOFT 0,9.

 

 

01m

Fotosnajper Lata 2016

Wyróżnienie

Karol Grabski, Gniezno

W blasku fleszy

Bączek (Ixobrychus minutus) to ptak, który większość swego życia spędza w trzcinowisku, tam buduje swe gniazdo i wychowuje pisklęta. W takim środowisku bardzo trudno jest wypatrzyć mojego bohatera. Zazwyczaj wczesnym rankiem lub późnym popołudniem zdarza mu się przelatywać z trzcinowiska na inny pas trzcin. Jest to najlepszy moment żeby go zaobserwować. Z powodu niezwykle skrytego trybu życia nie łatwo było sfotografować go w „blasku fleszy”. Trzeba było poświęcić wiele godzin na obserwacje, żeby ustalić gdzie najczęściej przebywa. Zdjęcie zrobiłem ze specjalnej czatowni wodnej, która nie płosząc ptaka pozwoliła podejść go i sfotografować.

W Polsce gatunek jest objęty ścisłą ochroną gatunkową oraz wymaga ochrony czynnej. Obraz został wywołany z pliku formatu RAW, podczas tego procesu zastosowałem podstawową obróbkę.

Canon EOS 7D + Canon EF 70-200 mm f/4L USM ustawiony na 200 mm; 1/500 sek., f 4,5; -1 EV; ISO 640. Pływająca czatownia, głowica statywowa mocowana do gniazda w okienku czatowni.

 

 

01m

Fotosnajper Lata 2016

Wyróżnienie

Paweł Wrona, Wierzchosławice

Wieczorową porą

Tego dnia, jak niemal codziennie latem, wybrałem się rowerem do lasu, tym razem z zamiarem sfotografowania puszczyka uralskiego. Poruszanie się po lesie na rowerze pozwala na wiele niespodziewanych spotkań z jego mieszkańcami. Nie odjechałem nawet 4 km od mojego mieszkania, gdy napotkałem wiewiórkę (Sciurus vulgaris) siedzącą na dębie czerwonym, którego jest tu niestety zbyt dużo. Cicho, jak zwykle w takich sytuacjach zatrzymałem rower, ściągnąłem plecak fotograficzny i zacząłem wyciągać aparat fotograficzny z moją „trzysetką”. W głowie dość szybko narodził się pomysł kadru w stylu który bardzo lubię; żeby podkreślić przebłyski światła między liśćmi otworzyłem zupełnie przysłonę. Wycelowałem, szybko ustawiłem ostrość oraz wykadrowałem ujęcie i wyzwoliłem migawkę. Dla pewności od razu zarejestrowałem serię zdjęć. Zdjęcie wykonane z ręki, z podchodu w Lasach Wierzchosławicko-Radłowskich w powiecie tarnowskim. Podczas obróbki cyfrowej delikatnie podniesiono kontrast (+10), obniżono czernie (-14), podniesiono nasycenie (+10) i zredukowano jasne partie obrazu (-23).

Wiewiórka pospolita w Polsce podlega częściowej ochronie.

Nikon D300s + Tamron SP 300mm F/2.8 LD-IF; 1/3200 sek., f 2,8; ISO 640.

 

 

01m

Fotosnajper Lata 2016

Wyróżnienie

Karol Grabski, Gniezno

Wodny duszek

Perkozek (Tachybaptus ruficollis), niczym mały duszek zasiedla niektóre zbiorniki wodne. To najmniejszy z perkozów, które występują w naszym kraju. Z reguły zasiedla niewielkie i dosyć płytkie akweny, niepostrzeżenie przemierza skraje trzcinowisk, gdzie bardzo trudno go wypatrzyć. Najczęściej zaznacza swoją obecność głosem. Tego dnia doskonałe warunki świetlne warunki pobudzały wyobraźnię. Poranne światło wyznaczyło kierunek działań. Widok wprost pod promienie wschodzącego słońca pozwolił sfotografować ptaka w sposób niecodzienny. Perkozek podczas porannej toalety napuszył się i wyrzucił do góry głowę, rozbryzgując krople wody. Fotografia wykonana w okolicach Gniezna ze specjalnej wodnej czatowni. Gatunek podlega w Polsce ścisłej ochronie. Zdjęcie zostało wywołane z pliku formatu RAW, podczas tego procesu zastosowałem podstawową obróbkę.

Canon EOS 7D + Canon EF 400 mm f/5.6L USM; 1/8000 sek., f 10; ISO 640. Pływająca czatownia, głowica statywowa mocowana do gniazda w okienku czatowni.